Jak rozpoznać porowatość włosów i dobrać odpowiednią pielęgnację?

jak rozpoznać porowatość włosów - pielęgnacja Matrix Professional

Pielęgnacja włosów przez długi czas wydawała się oczywistym i dobrze zgłębionym tematem. Jednak by zrozumieć, na czym polega właściwa, przynosząca efekty pielęgnacja włosów, należy przywiązywać wiele uwagi do czynników, które mają wpływ na ogólną kondycję pasm. Jednym z nich jest bez wątpienia porowatość włosów. Nowinka kosmetyczna, która zdawała się jedynie chwilowym trendem w social mediach, okazała się kluczowym elementem w doborze odpowiedniej pielęgnacji wśród wielu osób. W poniższym artykule znajdziesz przydatne informacje dotyczące tego, czym jest porowatość włosów i jak określić porowatość włosów w sposób prawidłowy. Poznasz także kosmetyki, które pomogą Ci dobrać prawidłową pielęgnację pod kątem porowatości zarówno w salonie fryzjerskim, jak i podczas samodzielnej pielęgnacji.

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to jedno z kryteriów klasyfikacji włosów, które okazuje się bardzo pomocne, jeśli zależy nam na dopasowaniu odpowiedniej metody pielęgnacyjnej, jak i doborze właściwych kosmetyków pielęgnacyjnych. To nic innego jak stopień odchylenia łusek będących warstwą zewnętrzną od wewnętrznej warstwy, czyli łodygi włosa.

Łuski składają się z cysteiny oraz kwasów tłuszczowych i ich zadaniem jest ochrona wnętrza włosa przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jak wiatr, mróz, wysoka temperatura czy uszkodzenia mechaniczne. W zależności od tego, jak duży jest stopień odchylenia łusek, możemy wyróżnić:

  • włosy niskoporowate;
  • włosy średnioporowate;
  • włosy wysokoporowate.

Pielęgnacja dopasowana do porowatości włosów szybko stała się bardzo popularna, jednak wiele osób początkowo było przekonanych, że to tylko kolejny trend, który po jakimś czasie odejdzie w zapomnienie. Nic bardziej mylnego. Wiedza na temat porowatości włosów jest kluczowa, jeśli zależy nam na osiągnięciu jak najlepszych efektów pielęgnacyjnych. Dotyczy to zarówno profesjonalnej pielęgnacji domowej, jak i tej w salonie przeprowadzonej przez fryzjera.

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Jak sprawdzić porowatość włosów?

Zastanawiasz się, jak sprawdzić porowatość włosa? Oczywiście dostrzeżenie stopnia odchylenia łusek gołym okiem jest niemożliwe, jednak istnieją pewne fizyczne cechy, które definiują porowatość pasm i możemy szybko je zauważyć, obserwując włosy.

Sposobem na znalezienie odpowiedzi na powyższe pytanie będzie test na porowatość włosów. Jak go przeprowadzić, aby uzyskać najbardziej miarodajny efekt? Jeśli interesuje Cię ten temat, w sieci z pewnością natknęłaś się na różnego rodzaju testy online, gdzie na podstawie Twoich odpowiedzi na kilka pytań mogłaś uzyskać wynik. Innym popularnym w sieci sposobem jest tzw. test szklanki wody. Niestety żadna z tych metod nie jest miarodajna. Stopień porowatości włosów najlepiej sprawdzimy za pomocą własnych dłoni i dotyku. W takiej sytuacji najlepiej zwilżyć włos wodą i rozciągnąć go. Jeśli jest sprężynowy, włosy są niskoporowate. Jeśli gumowy, to znak, że jest uwrażliwiony, a jeśli w trakcie testu ulega rozerwaniu, to znak, że mamy do czynienia z martwym włosem.

Przy określaniu porowatości włosów warto mieć świadomość, że może ona ulec zmianie. Ma to miejsce szczególnie wtedy, gdy włosy narażone są na mechaniczne uszkodzenia, działania wysokich temperatur czy częstą koloryzację bez wcześniejszego zadbania o ich ochronę.

Włosy niskoporowate – co to znaczy?

Jak już wspomnieliśmy, istnieją pewne fizyczne cechy każdego rodzaju włosów, które mogą okazać się pomocne przy określeniu typu porowatości. W takim razie co to są włosy niskoporowate?

Niskoporowate włosy bardzo często określane są mianem zdrowych włosów. Ma na to wpływ ich budowa, a mianowicie to, że łuski są domknięte i bardzo ściśle przylegają do łodygi. Niska porowatość włosów oznacza, że są one sprężyste, gęste, gładkie i lśniące. Tworzą tzw. efekt tafli. Domknięte łuski sprawiają, że włosy niskoporowate nie puszą się nawet pod wpływem dużej wilgotności w powietrzu. Dodatkowo są odporne na uszkodzenia mechaniczne, a co za tym idzie, stylizację na gorąco. Wtedy bardzo szybko wracają do swojego pierwotnego wyglądu, np. stworzone przy pomocy lokówki loki stosunkowo szybko ulegną rozprostowaniu, dlatego ważne jest zastosowanie przez fryzjera odpowiedniego produktu utrwalającego.

Problemem, z jakim mogą zmagać się osoby posiadające włosy niskoporowate, jest ich mniejsza objętość u nasady. Zbyt duża ilość kosmetyków pielęgnacyjnych i stylizacyjnych może spowodować ich przeciążenie, a co za tym idzie, przetłuszczanie się.

Kosmetyki do włosów niskoporowatych

Brak objętości i zwiększone przetłuszczanie to częsty problem w przypadku włosów niskoporowatych. Aby zadbać o ich właściwe oczyszczenie i nadać im odpowiedniej objętości, świetnym wyborem okażą się kosmetyki z gamy High Amplify od Matrix. Odpowiednim szamponem do włosów niskoporowatych będzie High Amplify Szampon głęboko oczyszczający, który dogłębnie oczyszcza włosy od nasady i już na etapie mycia dodaje objętości. Doskonale przygotowuje włosy do dalszej pielęgnacji. Ze względu na właściwości głęboko oczyszczające, polecamy stosować go raz w tygodniu, natomiast do codziennego stosowania warto stosować szampon High Amplify zwiększający objętość lub szampon nawilżający Food For Soft.

Jeśli z kolei zależy nam na odpowiednim uniesieniu u nasady, warto sięgnąć po High Amplify Szampon zwiększający objętość. Świetnie sprawdzi się w przypadku cienkich i oklapniętych pasm. Dzięki zawartym w formule proteinom pasma zyskują długotrwałą objętość i robią wrażenie grubszych.

Idealną odżywką do włosów niskoporowatych będzie High Amplify Odżywka zwiększająca objętość, która oprócz objętości nadaje włosom blask, nie obciążając ich. Jeśli z kolei na niskoporowatych włosach chcemy uzyskać efekt tafli wody, warto zastosować High Amplify Shine Rinse Odżywka z technologią lamellar.

 

Jak już zasygnalizowaliśmy, włosy niskoporowate z reguły są włosami zdrowymi. Jednak każde włosy, podobnie jak każdy typ cery, potrzebują odpowiedniej dozy nawilżenia. Dlatego również w przypadku włosów niskoporowatych nie powinniśmy o nim zapominać. Jakie kosmetyki do włosów niskoporowatych wybrać? W ich nawilżeniu doskonale sprawdzi się gama produktów Food for Soft od Matrix Professional. Znajdziemy w niej intensywnie nawilżający szampon, odżywkę, maskę oraz olejek.

Jakie kosmetyki Matrix do włosów niskoporowatych i średnioporowatych?

Włosy średnioporowate – co to znaczy?

Kolejny typ to średnioporowate włosy. Średnia porowatość włosów charakteryzuje się lekkim odchyleniem łusek od łodygi. To sprawia, że łatwiej przepuszczają do wnętrza substancje aktywne zawarte w kosmetykach, ale mogą także mocniej chłonąć wilgoć, czego objawem jest ich większa podatność na puszenie. Włosy o średniej porowatości określane są mianem normalnych i z reguły sprawiają najmniej problemów pielęgnacyjnych. Są w dość dobrej kondycji, jednak w przeciwieństwie do włosów niskoporowatych są bardziej podatne na zabiegi stylizacyjne przy użyciu ciepła, a co za tym idzie, bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Kosmetyki do włosów średnioporowatych

Po jakie produkty do włosów średnioporowatych warto sięgnąć? W tym przypadku również warto zadbać o ich właściwe nawilżenie, w czym świetnie sprawdzi się wspomniana gama Food for Soft. To profesjonalna, intensywnie nawilżająca gama od Matrix do pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów.

Wybrane kosmetyki do włosów średnioporowatych z tej gamy, a więc szampon, odżywka i maska zawierają olej z awokado i kwas hialuronowy, znane ze swoich nawilżających i odżywczych właściwości. Food for Soft Intensywnie nawilżający szampon do włosów suchych skutecznie oczyszcza włosy z zabrudzeń, jednocześnie nie pozbawiając ich niezbędnego nawilżenia. Food for Soft Intensywnie nawilżająca odżywka do włosów suchych pomaga przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia włosom suchym i łamliwym. Dodatkowo ta odżywka do włosów średnioporowatych pomaga w ich rozplątaniu, jednocześnie nadając im miękkość.  Warto też zastosować Intensywnie nawilżającą maskę do suchych włosów, która pomaga przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia nawet najbardziej przesuszonym włosom. Nadaje się do każdego typu włosów.

Rutynę pielęgnacyjną zarówno wykonywaną samodzielnie, jak i w salonie warto zakończyć, sięgając po Food for Soft Intensywnie nawilżający olejek do włosów suchych. To wielozadaniowy produkt z olejem z awokado, który odpowiednio nawilżając włosy, sprawia, że stają się błyszczące i gładkie. Dodatkowo zapewnia im ochronę przed działaniem wysokiej temperatury. Stosowanie rutyny pielęgnacyjnej zawierającej te kosmetyki sprawi, że średnioporowate włosy staną się odczuwalnie miękkie nawet do 72 godzin oraz zyskają do 7x więcej nawilżenia*.

Pielęgnację tego typu włosów warto wzbogacić także w odpowiednią maskę do włosów średnioporowatych. W zastępstwie za maskę Food For Soft świetnie sprawdzi się gama Miracle Creator i Wielozadaniowa maska do włosów, która intensywnie nawilża i poprawia kondycję włosów. Równie dobrym dodatkiem pielęgnacyjnym z tej samej gamy okaże się Spray Wielozadaniowy do stylizacji włosów. To produkt, który znacznie ułatwia rozczesywanie, a także dodaje blasku i wygładza, tak że doskonale sprawdzi się podczas tworzenia konkretnej fryzury.

Włosy wysokoporowate – co to znaczy?

Jakie to są włosy wysokoporowate? To już ostatni rodzaj porowatości i jak się okazuje, najbardziej wymagający typ. Jak rozpoznać włosy wysokoporowate?

Wysoka porowatość włosów przede wszystkim charakteryzuje się największym stopniem odchylenia łusek od kory włosa. To sprawia, że są one najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne czy szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Szybko ulegają nadmiernemu puszeniu, ponieważ przez mocno odchylone łuski chłoną wilgoć niczym gąbka. Oprócz puszenia, kolejnym częstym problemem jest ich skłonność do plątania się, co sprzyja uszkodzeniu i rozdwajaniu końcówek.

Jak sprawdzić, czy włosy są wysokoporowate? Można to rozpoznać po ich strukturze. Włosy wysokoporowate są matowe, szorstkie w dotyku i bardzo suche. To z kolei sprawia, że dość trudno je dociążyć i są bardzo podatne na stylizację na ciepło, co również sprzyja uszkodzeniom.

Co to znaczy włosy wysokoporowate? W ich przypadku warto mieć na uwadze, że mogą być wysokoporowate z natury. W takiej sytuacji często mamy do czynienia z włosami kręconymi. Jednak tak jak wspomnieliśmy na początku, porowatość włosów może ulec zmianie. Włosy wysokoporowate to bardzo często włosy zniszczone przez zbyt częstą koloryzację, rozjaśnianie czy stylizację na gorąco bez odpowiedniej ochrony.

Kosmetyki do włosów wysokoporowatych

Jak już zasygnalizowaliśmy, włosy o wysokiej porowatości to bardzo często włosy poddawane rozjaśnianiu i koloryzacji. W tej kwestii z pomocą przychodzi im gama Unbreak My Blonde stworzona dla osłabionych włosów po zabiegach rozjaśniających. Dobrym szamponem do włosów wysokoporowatych będzie Unbreak my Blonde Szampon wzmacniający do włosów osłabionych rozjaśnianiem. Wzmacnia i oczyszcza włosy zmęczone zbyt dużą ilością zabiegów chemicznych. Sprawia, że włosy stają się mocniejsze, miękkie i lśniące. Jego formuła została wzbogacona w kwas cytrynowy, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w przypadku uwrażliwionych włosów.

Z kolei Odżywka wzmacniająca do włosów osłabionych rozjaśnianiem w zauważalny sposób nawilża, wzmacnia i odbudowuje. Tę rutynę pielęgnacyjną warto wspomóc kosmetykiem, jakim jest Kuracja wzmacniająca bez spłukiwania do włosów osłabionych rozjaśnianiem z gamy Unbreak My Blonde. Posiada kremową formułę bez spłukiwania, wzbogaconą w kwas cytrynowy, który skutecznie wzmacnia wiązania włosów. Dodatkowo w widoczny sposób nawilża włosy.

Jednak włosy wysokoporowate to bardzo często włosy naturalnie kręcone, które również będą wymagać właściwej pielęgnacji. W ofercie marki Matrix znajdziesz gamę A Curl Can Dream, stworzoną właśnie z myślą o włosach kręconych. Tutaj przede wszystkim warto zwrócić uwagę na A Curl Can Dream Szampon do włosów kręconych i falowanych. Skutecznie usuwa nagromadzony osad i dogłębnie oczyszcza pasma, przygotowując je na kolejne etapy pielęgnacji. Szampon A Curl Can Dream ma właściwości silnie oczyszczające, dlatego rekomendujemy stosować go raz w tygodniu, zamiennie z szamponem nawilżającym Food For Soft lub innym z oferty Matrix Professional, w zależności od potrzeb włosów.

W roli maski do włosów wysokoporowatych świetnie sprawdzi się A Curl Can Dream Bogata maska do włosów kręconych i falowanych. Została wzbogacona w ekstrakt z miodu manuka, doskonale znany ze swoich intensywnie nawilżających właściwości. Maska bardzo dobrze nawilża włosy, jednocześnie dbając o ich odpowiedni skręt.

Po jakie inne kosmetyki do włosów wysokoporowatych z oferty Matrix warto sięgnąć? Warto zwrócić uwagę na trzy produkty z gamy Instacure: szampon, odżywkę oraz spray przeciw łamliwości włosów.

Kosmetyki do włosów wysokoporowatych Matrix

Instacure Szampon przeciwko łamliwości włosów działa w sposób wzmacniający, zapobiegając dalszym uszkodzeniom włosów wysokoporowatych. Dzięki zawartości płynnych protein włosy już po pierwszym użyciu stają się odczuwalnie wygładzone. Szampon doskonale oczyszcza, wypełnia strukturę włosa oraz ułatwia rozczesywanie.

Jaka odżywka do włosów wysokoporowatych? Bardzo dobrym wyborem okaże się Instacure Odżywka przeciwko łamliwości włosów. Zawarte w niej płynne proteiny wypełniają łuskę włosa, jednocześnie nadając miękkość. Odżywka ułatwia rozczesywanie oraz zmniejsza podatność na złamania.

Kosmetykiem, który dodatkowo zadba o osłabione włosy będzie Instacure Spray przeciwko łamliwości włosów. Nie tylko wzmacnia, ale zmniejsza też łamliwość nawet o 60%!**  Dzięki jego stosowaniu włosy stają się miękkie i bardziej podatne na stylizację bez efektu puszenia. Obecność płynnych protein oraz prowitaminy B5 wypełnia luki w strukturze włosów, a także wyrównuje ich pH i sprawia, że rozdwojone końcówki stają się mniej widoczne.

Pielęgnacja włosów o różnej porowatości – podsumowanie

Wiedza na temat porowatości włosów i umiejętność ich rozróżnienia jest kluczowa w pracy fryzjera. Jednak ma ona bardzo duże znaczenie również w przypadku samodzielnej pielęgnacji przy wykorzystaniu profesjonalnych kosmetyków. Znajomość potrzeb swoich włosów i dobór właściwej gamy pielęgnacyjnej pozwala znacznie poprawić ich kondycję oraz wygląd. Dobrze dobrana pielęgnacja wzmacnia włosy, sprawiając, że niezależnie od typu porowatości stają się one bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, jak i koloryzację czy rozjaśnianie.

  * Przy zastosowaniu systemu Food For Soft składającego się z szamponu, odżywki lub maski i olejku w porównaniu z samym szamponem. Test instrumentalny.

** Przy użyciu spray’u Instacure w porównaniu z szamponem bez odżywki.

Produkty powiązane