Uśmiechnięta młoda kobieta z falowanymi włosami do ramion, na żółtym tle

Włosy średnioporowate – pielęgnacja krok po kroku

Aby móc jak najlepiej dopasować pielęgnację do rodzaju naszych włosów, konieczne jest określenie ich potrzeb oraz charakterystyki, co znacząco ułatwia dobór składników aktywnych i konkretnych produktów. Ważnym wyznacznikiem jest tutaj tzw. porowatość włosów. Najczęściej spotykanym typem są włosy średnioporowate, które za sprawą właściwie zastosowanych kosmetyków mogą wyglądać zdrowo i pięknie – kluczowe jest natomiast poznanie ich cech. Co wyróżnia średnioporowate włosy? O czym pamiętać, kiedy chcemy dopasować do nich pielęgnację? Odpowiedzi na te pytania kryją się w poniższym artykule.

Spis treści:

Włosy średnioporowate – co to znaczy?

W pierwszej kolejności warto najpierw zrozumieć, czym właściwie jest porowatość włosa i w jaki sposób wpływa ona na jego wygląd oraz kondycję. Porowatością określamy stopień odchylenia łusek włosa od jego trzonu (zwanego również korą). Łuski to niewidoczne gołym okiem komórki pokrywające włos. Mają one przede wszystkim za zadanie chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale też zapobiegać utracie wilgoci i cennych składników odżywczych z wnętrza włosa.

To, jak bardzo łuski włosa są odchylone, decyduje o zdolności włosów do absorpcji i zatrzymywania wody, ale też innych substancji, które możemy znaleźć w kosmetykach do pielęgnacji i stylizacji. I choć odchylenie łusek włosowych to naturalny element budowy włosa – co oznacza, że z natury możemy mieć włosy o określonej porowatości – zastosowanie właściwych produktów oraz nawyków pozwala w pewnym stopniu na niego wpłynąć. Prawidłowe rozpoznanie swojej porowatości jest bardzo istotne, kiedy chcemy jak najlepiej dobrać kosmetyki i cieszyć się zdrowo wyglądającymi, mocnymi i lśniącymi włosami.

Pod kątem porowatości wyróżniamy:

  • włosy wysokoporowate – najczęściej są to włosy kręcone i falowane (choć nie jest to reguła), a także poddawane częstym zabiegom koloryzującym, takim jak rozjaśnianie włosów. Silne odchylenie łusek powoduje, że łatwo chłoną wilgoć z otoczenia, ale też szybko ją tracą;
  • włosy średnioporowate – łuski są odchylone od trzonu włosa w umiarkowanym stopniu, co często sprawia, że włosy są dość elastyczne i mogą wchłaniać wodę (a przez to się puszyć), ale jednocześnie skutecznie absorbują składniki odżywcze zawarte w kosmetykach;
  • włosy niskoporowate – w tym przypadku łuski włosa przylegają do trzonu lub są jedynie nieznacznie odchylone. Najczęściej włosy niskoporowate są całkowicie proste, gładkie, lejące, słabo chłoną wodę.

Jak wspomnieliśmy na początku, najczęściej występują średnioporowate włosy – jakie to są? Co możemy zaliczyć do ich najbardziej charakterystycznych cech?

Młoda kobieta z długimi, jasno rudymi włosami

Włosy średnioporowate – jakie to są?

Włosy średnioporowate bywają określane mianem „normalnych”, ponieważ w ich przypadku możliwe jest uzyskanie idealnej równowagi w pielęgnacji – jednocześnie warto podkreślić, że balans ten dość łatwo jest zaburzyć. Średnioporowate włosy najczęściej są proste lub falowane i pozwalają się całkiem swobodnie stylizować, np. za pomocą lokówki czy wałków. Zdarza się jednak, że rezultat takiego kręcenia włosów nie utrzymuje się zbyt długo i wymaga dodatkowego utrwalenia.

W dotyku włosy średnioporowate mogą być gładkie, miękkie, są przy tym elastyczne. Z powodzeniem można uzyskać na nich efekt tafli wody poprzez wydobycie i podkreślenie ich blasku. Niestety częściowo rozchylone łuski powodują również, że średnioporowate włosy mogą chłonąć wilgoć z otoczenia, co z kolei skutkuje tym, że zaczynają się puszyć i elektryzować, mogą także wystąpić problemy z ich rozczesywaniem, ponieważ wykazują tendencję do plątania się i zbijania w kołtuny, szczególnie jeśli brak im odpowiedniego nawilżenia.

Skłonność do przesuszania się to niestety jedno z największych wyzwań związanych z włosami średnioporowatymi. Pielęgnacja takich włosów powinna się opierać m.in. na składnikach o właściwościach nawilżających, w przeciwnym wypadku mogą utracić zdrowy połysk, przez co stają się matowe i szorstkie w dotyku. W związku z tym zdarza się, że są podatne na łamanie się, kruszenie i wypadanie, końcówki zaś mogą się rozdwajać. Jest to szczególnie problematyczne dla tych osób, które zastanawiają się, jak zapuścić włosy do wymarzonej długości.

Średnioporowate włosy dość szybko reagują na pielęgnację, ponieważ umiarkowany stopień rozchylenia łusek pozwala im na wchłanianie substancji odżywczych ze stosowanych kosmetyków. Trzeba jednak mieć przy tym na uwadze, że stosunkowo łatwo je przeciążyć – mogą przykładowo przetłuszczać się u nasady i tracić pożądaną objętość. Po umyciu schną dość szybko, choć jest to uzależnione zarówno od ich długości, jak i od metody suszenia oraz warunków otoczenia (suszenie suszarką znacznie przyspiesza ten proces).

Osoby, które szukają najlepszych sposobów na to, jak ukryć siwe włosy i odrosty, zapewne z ulgą przyjmą fakt, że średnioporowate włosy są podatne na farbowanie. W ich przypadku koloryzacja zwykle jest równomierna i dość długo się otrzymuje, oczywiście pod warunkiem, że w ramach rutyny pielęgnacyjnej troszczymy się o to, by zapobiegać blaknięciu koloru. Jednocześnie należy zwrócić tutaj uwagę, że częste farbowanie włosów może nieco zwiększać ich porowatość – co oznacza, że potrzebują one ukierunkowanej pielęgnacji, która dogłębnie je nawilży, odżywi i odbuduje.

Jak rozpoznać, że mam włosy średnioporowate?

Jak rozpoznać porowatość włosów? W dużej mierze jest to oparte na codziennej obserwacji ich wyglądu i reakcji na różnorodne czynniki. Włosy możemy badać samodzielnie, m.in. poprzez dotyk – w ten sposób jesteśmy w stanie wyczuć, kiedy stają się przesuszone i szorstkie. Jak wspominaliśmy, włosy średnioporowate, jeśli są odpowiednio pielęgnowane, w dotyku są raczej miękkie i gładkie (choć nie tak śliskie i lejące jak włosy niskoporowate). Przy stosowaniu prawidłowo dobranych kosmetyków z powodzeniem można wydobyć na nich blask, jednak błędy pielęgnacyjne sprawiają, że robią się matowe, a ich elastyczność ulega zmniejszeniu.

Warto przyjrzeć się, jak nasze włosy reagują na wilgoć z otoczenia. Jeśli pod jej wpływem zaczynają się puszyć, elektryzować i stają się niesforne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że posiadają średnią porowatość. Oprócz tego to, w jaki sposób działa na nie pielęgnacja i produkty do stylizacji, także ma duże znaczenie. Średnioporowate włosy mogą być obciążone i wyglądać nieświeżo po użyciu zbyt bogatych odżywek i masek, szczególnie takich, w których nie brakuje gęstych olejów i maseł.

Aby jednoznacznie określić porowatość włosów, dobrze jest zadać sobie kilka pytań. Czy moje włosy łatwo się puszą pod wpływem wilgoci? Czy ich końcówki mają tendencję do łamania się i kruszenia? Czy plączą się, np. pod wpływem wiatru? Czy bogata pielęgnacja powoduje, że wyglądają na obciążone, są oklapnięte i pozbawione objętości? Czy zazwyczaj są gładkie, miękkie i sprężyste, ale przy niedostatecznym nawilżeniu szybko robią się przesuszone, szorstkie i matowe? Czy łatwo można je wystylizować i ułożyć, jednak nie zawsze efekt uzyskany, chociażby lokówką, długo się utrzymuje? Jeśli na większość z tych pytań odpowiedź brzmi „tak”, jest spora szansa, że posiadamy włosy średnioporowate.

Biegnąca kobieta z długimi, rozwianymi ciemnymi włosami

Włosy średnioporowate – pielęgnacja

Aby włosy średnioporowate wyglądały zdrowo, były lśniące, miękkie i łatwo się układały, istotne jest umiarkowane podejście w ich pielęgnacji. Stosowanie zbyt wielu kosmetyków naraz czy też używanie zbyt dużej ilości poszczególnych składników może sprawić, że będą obciążone, a przez to nie będą prezentowały się estetycznie. Ważne jest zatem zachowanie równowagi. Pod wieloma względami dopasowywanie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej powinno się odbywać metodą prób i błędów: to oznacza, że powinniśmy uważnie obserwować, jak włosy reagują na poszczególne produkty czy określone substancje odżywcze. W ten sposób możliwe będzie znalezienie idealnego balansu.

Na co dzień do mycia włosów średnioporowatych warto używać delikatnych szamponów zawierających łagodne detergenty. Takie włosy przeważnie potrzebują, aby oczyszczać je co 2-3 dni (ze względu na skłonność do przetłuszczania się u nasady), choć nie jest to reguła – częstotliwość mycia należy dopasowywać do indywidualnych potrzeb. Raz w tygodniu konieczne jest natomiast bardziej dogłębne oczyszczenie skóry głowy przy pomocy peelingu, najlepiej enzymatycznego, który nie podrażnia delikatnego skalpu. Pamiętajmy, że regularne peelingowanie zapewnia włosom zdrowy wzrost, ale też usprawnia wchłanianie składników aktywnych zawartych w innych kosmetykach.

Po każdym myciu konieczne jest nałożenie odżywki, która jest jednym z najważniejszych sprzymierzeńców w walce o zdrowo wyglądające, piękne średnioporowate włosy. To właśnie odżywki zapewniają odpowiednią podaż cennych składników odżywczych. W zależności od potrzeb odżywkę możemy zmieniać, raz stosując bardziej nawilżającą, innym razem taką, która wspiera odbudowę zniszczonych włosów i pomaga w ich wygładzeniu. Ważne, by odżywkę nakładać na całą długość włosów (mniej więcej od wysokości ucha), w tym na końce, które z reguły są najbardziej uwrażliwione i podatne na uszkodzenia.

W pielęgnacji włosów średnioporowatych pomóc mogą też maski. Trzeba jednak mieć na uwadze, że wyróżniają się one zwykle bogatszą, gęstszą i bardziej skoncentrowaną formułą. Służą one przede wszystkim dogłębnej regeneracji i odżywieniu – możemy zatem sięgać po nie co kilka myć, by wzmocnić efekt pozostałych elementów rutyny pielęgnacyjnej. Maska może być oparta na olejach, jednak pamiętajmy, że przy średnioporowatych włosach najlepiej sprawdzą oleje dość lekkie, nieobciążające, takie jak olej jojoba, olej arganowy czy olej rycynowy. Można ich używać samodzielnie, w ramach olejowania włosów, które traktujemy jako dodatkowy zabieg uzupełniający pielęgnację, stosowany np. raz na 2 tygodnie.

Bardzo istotne jest też zabezpieczanie końcówek, które, jak wspominaliśmy, mogą być osłabione i podatne na kruszenie się czy rozdwajanie. Pomocne mogą być w tym silikonowe sera, które otaczają włosy warstwą chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi. Nie zapominajmy jednocześnie, aby silikonów nie stosować w nadmiarze – w zbyt dużej ilości mogą sklejać i przeciążać włosy. Dodatkowo ważna jest termoochrona. Jeśli korzystamy z metod stylizacji na gorąco (np. za pomocą lokówki czy prostownicy) lub też suszymy włosy gorącym nawiewem, każdorazowo, przed takim zabiegiem stylizującym, należy zaaplikować na włosy produkt o właściwościach termoochronnych.

Wysoka temperatura jest niestety destrukcyjna dla każdego rodzaju włosów, w tym dla włosów średnioporowatych, ponieważ może jeszcze bardziej rozchylać ich łuski i powodować szybszą utratę niezbędnego nawilżenia. Dlatego warto jej unikać również podczas mycia i do spłukiwania poszczególnych kosmetyków używać raczej strumienia letniej wody.

Włosy średnioporowate a równowaga PEH

Równowaga PEH to pojęcie, z którym zdecydowanie warto się zapoznać, kiedy chcemy rozpocząć swoją przygodę ze świadomą pielęgnacją włosów. Jest to nic innego, jak złoty środek między trzema grupami składników aktywnych, które możemy znaleźć w kosmetykach: proteinami, emolientami i humektantami. W przypadku włosów średnioporowatych warto stawiać szczególnie na produkty zrównoważone, które zapewniają podaż wszystkich tych składników, jednak w umiarkowanym stopniu. Szczególnie należy unikać tzw. przeproteinowania, czyli momentu, w którym dostarczymy włosom zbyt dużej ilości protein. Może to prowadzić do przesuszenia, szorstkości i zwiększonej podatności na puszenie się. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są delikatne szampony i odżywki, uzupełniane od czasu do czasu maskami.

Jakie są wartościowe proteiny, emolienty i humektanty, których warto szukać w przypadku włosów średnioporowatych? Kosmetyki mogą zawierać m.in.:

  • proteiny takie jak keratyna, jedwab, hydrolizowane proteiny pszenicy. Ich głównym zadaniem jest odbudowa i regeneracja włosów, ponieważ wypełniają ubytki we włosie;
  • emolienty takie jak olej jojoba, olej z awokado czy masło shea – wygładzają i nabłyszczają włosy, tworząc też na ich powierzchni ochronną powłokę. Należy jednak pamiętać, aby stosować je z umiarem, dzięki czemu unikniemy przeciążenia włosów;
  • humektanty takie jak kwas hialuronowy, aloes czy miód, które mają właściwości nawilżające. Tutaj również istotna jest równowaga, ponieważ nadmierna ilość humektantów może powodować problemy ze wzmożonym puszeniem.
Młoda kobieta rozczesuje przed lustrem falowane blond włosy

Jak dbać o włosy średnioporowate?

Kosmetyki to nie wszystko, jeśli chcemy jak najlepiej zatroszczyć się o potrzeby włosów średnioporowatych. Pielęgnacja powinna opierać się też na odpowiednich nawykach, dzięki którym włosy będą mogły zdrowo rosnąć, a ryzyko potencjalnych uszkodzeń zostanie znacznie ograniczone.

Ważna jest, chociażby, właściwa technika czesania. Zamiast plastikowych szczotek z ostrymi końcówkami warto stawiać na modele z dodatkiem syntetycznego lub naturalnego włosia bądź na grzebienie z dość szeroko rozstawionymi ząbkami. Włosy czeszemy od końcówek i kierujemy się ku górze, nie odwrotnie – w ten sposób znacznie szybciej pozbędziemy się ewentualnych kołtunów, nie będziemy też musieli stosować zbyt agresywnych ruchów, aby rozplątać włosy.

Istotnym elementem jest również sposób suszenia średnioporowatych włosów. Po ich umyciu warto najpierw odcisnąć nadmiar wilgoci w ręcznik z mikrofibry lub bawełnianą koszulkę. Później najlepiej sprawdzi się suszarka z chłodnym nawiewem i jonizacją, lecz jeśli chcemy zaoszczędzić czas i skorzystać z ciepłego nawiewu, wcześniej na włosy należy nałożyć termoochronę. Włosy suszymy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, czyli od góry do dołu, co pomoże w ich wygładzeniu.

Jeśli na co dzień stylizujemy włosy w określony sposób i zwykle potrzebujemy przy tym pewnego wsparcia, najlepiej skorzystać z lekkich, nieobciążających produktów, np. w formie sprayu. Gęste żele i pasty do stylizacji zapewniają może wysokie utrwalenie, ale jednocześnie mocno sklejają i oblepiają włosy, co przy średniej porowatości może zaszkodzić zarówno ich wyglądowi, jak i kondycji.

Włosy średnioporowate – kosmetyki

Jeżeli wciąż poszukujesz kosmetyków odpowiadających na potrzeby średnioporowatych włosów, być może zainteresują Cię propozycje z oferty marki Matrix Professional. Mogą one pomóc nie tylko w nawilżeniu i odżywieniu Twoich włosów, ale także w ich maksymalnym wygładzeniu czy dodaniu im objętości.

Szampon intensywnie nawilżający do włosów Matrix Professional Food For Soft

Szampon intensywnie nawilżający Food For Soft 

Do codziennego oczyszczania włosów średnioporowatych może sprawdzić się Szampon wygładzający Food For Soft, który jest przeznaczony do włosów suchych. Został wzbogacony o nawilżający olejek awokado oraz kwas hialuronowy, które pomaga w wygładzaniu włosów i kontrolowaniu procesu puszenia. Po użyciu szamponu włosy są odżywione, nawilżone oraz wyjątkowo miękkie. Dodatkowo zyskują połysk, są też bardziej podatne na układanie czy prostowanie.

Spray wielozadaniowy do stylizacji Matrix Professional Miracle Creator

Spray wielozadaniowy do stylizacji Miracle Creator 

Dobrym wyborem będzie także Spray wielozadaniowy do stylizacji Miracle Creator, którego formuła przeciwdziała puszeniu się i elektryzowaniu włosów. W składzie znajdują się proteiny oraz olejki (olejek migdałowy, kokosowy, sojowy), które ułatwiają rozczesywanie oraz ograniczają splątanie się włosów. Spray do stylizacji można stosować zarówno na suche, jak i mokre włosy. Po jego aplikacji włosy stają się miękkie i pełne blasku.

 

 

Intensywnie nawilżająca odżywka do włosów suchych Matrix Professional Food for Soft

Intensywnie nawilżająca odżywka do włosów suchych Food for Soft 

Ponieważ średnioporowate włosy mają tendencję do przesuszenia, pielęgnacja powinna opierać się na dostarczeniu im odpowiedniego nawilżenia. Pomocna może się okazać Intensywnie nawilżająca odżywka do włosów suchych Food for Soft. Jest przeznaczona do wszystkich rodzajów włosów suchych, została wzbogacona o olej z awokado oraz kwas hialuronowy. Sprawia, że włosy zyskują do 7 razy więcej nawilżenia oraz stają się odczuwalnie miękkie nawet do 72 godzin[2]. Odżywka pomaga przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia włosom przesuszonym i łamliwym.

Intensywnie nawilżająca maska do włosów suchych Matrix Professional Food for Soft

Intensywnie nawilżająca maska do włosów suchych Food for Soft 

Uzupełnieniem pielęgnacji może natomiast stać się Intensywnie nawilżająca maska do włosów suchych Food for Soft, która również zawiera olej z awokado oraz kwas hialuronowy. Pomaga przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia nawet najbardziej przesuszonym włosom. Wystarczy zaaplikować ją na wilgotne włosy mniej więcej od połowy ich długości i pozostawić na 3-5 minut, a następnie spłukać. Podobnie jak odżywka sprawia, że włosy zyskują nawet 7 razy więcej nawilżenia i są odczuwalnie miękkie do 72 godzin[3].

Intensywnie nawilżający olejek do włosów suchych Matrix Professional Food for Soft

Intensywnie nawilżający olejek do włosów suchych Food for Soft 

Aby chronić i dodatkowo nawilżyć włosy średnioporowate można stosować Intensywnie nawilżający olejek do włosów suchych Food for Soft. To wielozadaniowy produkt nasycony olejem z awokado. Pomaga w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia, a przy tym pozostawia włosy błyszczące i gładkie. Zapewnia 6 razy więcej nawilżenia włosów[4], a oprócz tego chroni je przed negatywnym działaniem wysokiej temperatury podczas korzystania z urządzeń termicznych do stylizacji włosów (nawet do 230℃[5]). Można go stosować zarówno na mokre, jak i na suche włosy.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych – podsumowanie

Średnioporowate włosy pozornie mogą wydawać się łatwe w pielęgnacji. Tymczasem takie problemy jak podatność na puszenie się i przesuszanie, a także skłonność do matowienia i plątania się mogą stanowić spore wyzwanie. Włosy średnioporowate wymagają odpowiednio zbilansowanej rutyny pielęgnacyjnej, która zachowuje równowagę PEH, a przy tym właściwych nawyków, które pozwolą ograniczyć elektryzowanie się czy utratę niezbędnego nawilżenia. Stosując się do powyższych wskazówek istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje włosy będą wyglądać zdrowo, będą miękkie, lśniące, gładkie i elastyczne.

Źródła:

  • [1] Przy aplikacji na włosy, podczas połączenia formuły Shine Rinse z wodą włosy mogą zrobić się ciepłe – to rezultat działania Lamellar. Do uzyskania efektu tafli wody wystarczy 8 sekund.
  • [2] Przy zastosowaniu systemu Food for Soft składającego się z szamponu, odżywki lub maski i olejku w porównaniu z klasycznym szamponem. Test instrumentalny.
  • [3] Przy zastosowaniu systemu Food for Soft składającego się z szamponu, odżywki lub maski i olejku w porównaniu z klasycznym szamponem. Test instrumentalny.
  • [4] Przy zastosowaniu olejku Food For Soft w porównaniu z klasycznym szamponem. Test instrumentalny.
  • [5] Test instrumentalny. Dotyczy olejku do włosów Food for Soft.

Bibliografia:

  1. Higuera V., What Type of Hair Porosity Do You Have?, https://www.healthline.com/health/hair-porosity [dostęp: 15.06.2025].
  2. Tonanzi G., Everything You Need to Know About Medium Porosity Hair, https://eu.curlsmith.com/blogs/curl-academy/medium-porosity-hair-guide [dostęp: 15.06.2025].
  3. Zambrano D., Medium Porosity Hair: A Care & Maintenance Guide In 2025, https://www.healthcanal.net/beauty/hair/medium-porosity-hair [dostęp: 15.06.2025].
  4. Materiały prasowe.

Produkty powiązane

Artykuły powiązane