
Pielęgnacja włosów krok po kroku – jak ułożyć rutynę pielęgnacyjną?
Marzysz o pięknych i zdrowo wyglądających włosach, ale nie wiesz, w jaki sposób najlepiej o nie zadbać? Początek przygody ze świadomą pielęgnacją włosów może nie należeć do najłatwiejszych. Warto jednak pamiętać, że rutyna pielęgnacyjna wcale nie musi składać się z wielu kroków – wystarczy, że nie zapomnimy o jej najważniejszych etapach i z rozwagą dobierzemy poszczególne kosmetyki. Jak może wyglądać odpowiednio zbalansowana, skuteczna pielęgnacja włosów? Produkty, które warto wybierać, podobnie jak wskazówki dotyczące podstawowych zabiegów i stylizacji, możesz znaleźć w poniższym artykule.
Spis treści:
- O czym pamiętać, tworząc plan pielęgnacji włosów?
- Prawidłowa pielęgnacja włosów – zacznij od oczyszczania
- Świadoma pielęgnacja włosów – nawilżanie i odżywianie
- Jak pielęgnować włosy? Suszenie i stylizacja
- Jak powinien wyglądać kompletny zestaw do pielęgnacji włosów?
- Produkty do pielęgnacji włosów
- Profesjonalna pielęgnacja włosów w domu – podsumowanie
O czym pamiętać, tworząc plan pielęgnacji włosów?
Jak pielęgnować włosy? To pytanie wciąż zadaje sobie wiele osób, szczególnie kiedy mają wątpliwości co do tego, jakie składniki aktywne czy też formuły będą dla nich odpowiednie. Tymczasem to, od czego zdecydowanie warto zacząć, to zidentyfikowanie potrzeb i najbardziej charakterystycznych cech naszych włosów. Dobrze jest uważnie je obserwować: badać je dotykiem, przyglądać się, jak reagują na określone czynniki zewnętrzne (np. wilgoć), oceniać efekty po zastosowaniu konkretnego produktu. Ułożenie nawet tygodniowego planu pielęgnacji włosów jest o wiele prostsze, gdy wiemy, co tak naprawdę powinniśmy dostarczać naszym włosom.
Jednym z istotnych wyznaczników jest m.in. określenie ich porowatości. To nic innego jak stopień odchylenia łusek włosa od jego trzonu. Im większe odchylenie, tym włos jest podatniejszy na absorpcję wody i substancji odżywczych, ale też szybciej traci niezbędne nawilżenie i inne ważne składniki. W ten sposób możemy wyróżnić:
- włosy wysokoporowate – najczęściej kręcone, falowane lub takie, które są często farbowane lub rozjaśniane. Znaczące rozchylenie łusek włosowych powoduje, że mogą być w dotyku szorstkie, łatwo ulegać puszeniu się i elektryzowaniu, brak im też często blasku i wygładzenia;
- włosy średnioporowate – zwykle z tendencją do falowania się lub proste. Ich łuski są odchylone w umiarkowanym stopniu. Dość szybko reagują na pielęgnację, mogą jednak być podatne na przesuszanie się i plątanie, a do tego przetłuszczać się u nasady;
- włosy niskoporowate – zazwyczaj są to włosy proste. Najłatwiej można uzyskać na nich efekt tafli wody, z natury są gładkie, lejące się. Jednocześnie mogą szybko się przetłuszczać, brakuje im objętości i odbicia u nasady, w dodatku często są skłonne do przetłuszczania się.
Właściwe rozpoznanie naszej porowatości – które w dużej mierze opiera się właśnie na obserwacji – a tym samym określenie potrzeb włosów to punkt wyjściowy do prawidłowej pielęgnacji włosów. To ogromne wsparcie, kiedy dopiero poszukujemy idealnych produktów, ponieważ znając składniki aktywne, które najbardziej im służą, o wiele prościej jest podejmować decyzje zakupowe. Warto też nie zniechęcać się na samym początku swojej drogi ze świadomą pielęgnacją. Ułożenie perfekcyjnej rutyny może wymagać czasu, z którego większość powinna zostać po prostu poświęcona na metodę prób i błędów.
Bardzo duże znaczenie ma również pamiętanie o odpowiedniej kolejności aplikowania poszczególnych produktów. Miejmy przy tym na uwadze, że nie musimy mieć pod ręką kilkunastu kosmetyków – zamiast tego należy trzymać się najważniejszych etapów pielęgnacji włosów: oczyszczania oraz odżywiania (w postaci odżywki lub maski).

Prawidłowa pielęgnacja włosów – zacznij od oczyszczania
Mycie włosów to pierwszy i zarazem jeden z najważniejszych kroków w rutynie pielęgnacyjnej. Choć może się wydawać bardzo prozaiczną czynnością, to, czy robimy to prawidłowo, może mieć spory wpływ na to, jak ostatecznie będą prezentowały się nasze włosy. Nie zapominajmy, że w ciągu dnia (ale też w nocy) na włosach i skórze głowy osadzają się różnorodne zanieczyszczenia, w tym te pochodzące z powietrza, ale także sebum, pot, kurz i pozostałości po kosmetykach do stylizacji.
Jak dbać o włosy podczas ich mycia? W pierwszej kolejności dobrze jest spienić szampon w dłoniach. W ten sposób nie tylko zwiększamy wydajność wybranego produktu, ale też wygodniej jest go zaaplikować, a tym samym proces mycia będzie skuteczniejszy. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz silniejszego oczyszczenia, możesz rozważyć dwukrotne mycie głowy – wówczas po spłukaniu pierwszej porcji szamponu aplikujemy go ponownie, aby upewnić się, że wszystkie zanieczyszczenia zostały dokładnie usunięte.
Szampon służy przede wszystkim do oczyszczania skóry głowy. Na włosy przeciągamy po prostu powstałą wówczas pianę, jednak unikamy przy tym zgniatania ich czy pocierania. W trakcie tej czynności warto jest wykonać delikatny masaż skalpu przy pomocy opuszków palców, zwracając uwagę, aby nacisk nie był zbyt duży. To nie tylko dobry trik na prawidłowe oczyszczanie, ale też możliwość pobudzenia mikrokrążenia w skórze głowy, co wspomaga wzrost włosów oraz wchłanianie składników aktywnych.
Później szampon należy oczywiście dokładnie spłukać, upewniając się, że pozbyliśmy się jego resztek, zanim przejdziemy do innych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Do mycia włosów najlepiej korzystać ze strumienia letniej wody. Skrajna temperatura – czyli woda gorąca lub zimna – mogą powodować rozchylanie łusek włosowych, a także skutkować przesuszeniem włosów i skóry głowy.
Dodatkowa wskazówka: jeśli posiadamy farbowane włosy blond, co kilka myć, zamiast tradycyjnego szamponu, warto sięgnąć po szampon fioletowy. Ma on za zadanie neutralizować niechciane żółte refleksy, które mogą pojawiać się po jakimś czasie od wykonanej koloryzacji, szczególnie jeśli nasz wybór padł na chłodny odcień blondu. Fioletowy szampon ochłodzi kolor i sprawi, że na dłużej pozostanie równomierny.
Świadoma pielęgnacja włosów – nawilżanie i odżywianie
Żaden plan pielęgnacji włosów nie może się obejść bez ich nawilżenia i odżywienia. Dlatego po każdym myciu konieczne jest zaaplikowanie odżywki lub maski. Ich zadaniem jest dostarczenie włosów cennych składników odżywczych – mogą to być m.in. substancje nawilżające (jak aloes, miód, kwas hialuronowy), odbudowujące (czyli proteiny, takie jak keratyna, jedwab, proteiny owsa) oraz oleje roślinne (a więc emolienty, do których zaliczamy masło shea, olej jojoba czy olej z awokado). Pamiętajmy, że nawilżanie włosów jest konieczne bez względu na ich rodzaj, proteiny są ich ważnym elementem budulcowym, z kolei emolienty wygładzają i tworzą na powierzchni włosa warstwę zabezpieczającą przed działaniem czynników zewnętrznych.
Zarówno odżywkę, jak i maskę należy nakładać na wilgotne, wcześniej umyte szamponem włosy, jednak po delikatnym odciśnięciu z nich nadmiaru wody. W ten sposób formuła odżywki lub maski nie spłynie z włosów, tylko rzeczywiście będzie miała możliwość się wchłonąć i zadziałać. Czas aplikacji jest zwykle uzależniony od konkretnych produktów do pielęgnacji włosów – przeważnie jednak odżywki trzymamy na włosach przez maksymalnie 3 minuty, maski zaś nieco dłużej, np. przez 15 minut. Część osób, zwłaszcza tych, które potrzebują bardziej dogłębnej regeneracji, decyduje się, by założyć dodatkowo na włosy czepek, aby dzięki temu wytworzyć ciepło wspierające wchłanianie się kosmetyku.
Odżywek i masek nie stosujemy przeważnie u nasady włosów (chyba że producent wskazuje inaczej), ponieważ mogłyby zadziałać zbyt obciążająco na skórę głowy i sprawić, że nawet po umyciu włosy wyglądałyby na nieświeże i przetłuszczone. Zamiast tego aplikację najlepiej rozpocząć mniej więcej od wysokości ucha. W równomiernym rozprowadzeniu ulubionej odżywki lub maski może pomóc grzebień z szeroko rozstawionymi ząbkami, którym możemy wczesać formułę i upewnić się, że dokładnie pokryła całą długość włosów.

Odżywka czy maska – jak zadbać o włosy?
Nie wiedząc zbyt wiele o świadomej pielęgnacji, dopasowanie odpowiednich rzeczy do pielęgnacji włosów może stwarzać pewne problemy. Dlatego wciąż często pojawiają się pytania, co jest lepsze: odżywka czy maska? Czym tak w zasadzie różnią się oba te produkty, skoro sposób i kolejność ich aplikowania są dokładnie takie same?
Różnicą jest tutaj formuła, a raczej jej działanie. Maski z reguły są bardziej skoncentrowane, bogatsze, co może być widoczne nawet w ich konsystencji, ponieważ zwykle są gęstsze, choć nie jest to reguła. Przeważnie zawierają wyższe stężenie składników aktywnych, co oznacza, że dogłębniej odżywiają i regenerują, mogą być prawdziwym opatrunkiem dla włosów zniszczonych, przesuszonych czy po prostu wymagających dodatkowej troski. Jednocześnie, ze względu na intensywniejsze działanie, masek nie zaleca się do stosowania przy każdym myciu, szczególnie gdy włosy myjemy codziennie lub co dwa dni.
Powód jest prosty: tak duża częstotliwość mogłaby sprawić, że włosy stałyby się przesadnie obciążone. Wbrew pozorom jak najbardziej możemy przesadzić z substancjami odżywczymi, które w teorii powinny wyłącznie naszym włosom służyć. Przykładowo nadmiar protein może spowodować, że włosy będą bardziej podatne na przesuszenie, zaczną się puszyć i elektryzować, będą niesforne i trudniejsze w układaniu. Z kolei zbyt duża ilość emolientów przeważnie powoduje, że włosy są oklapnięte, mogą nawet zbijać się w nieestetyczne strąki.
Dlatego do codziennej pielęgnacji włosów polecane są odżywki o lżejszej i tym samym nieco delikatniejszej, ale wciąż skutecznej formule. Jak zadbać o włosy? Miej pod ręką oba te produkty – z tym że odżywki używaj na co dzień, z kolei maskę aplikuj co 3-4 mycia, aby wzmocnić efekt i zapewnić swoim włosom dodatkowy zastrzyk składników aktywnych. Oczywiście ostateczną częstotliwość możemy dopasowywać do indywidualnych potrzeb włosów, obserwując, jak reagują na poszczególne zabiegi.
Jak pielęgnować włosy? Suszenie i stylizacja
Jeśli zależy Ci na niemal profesjonalnej pielęgnacji włosów, pamiętaj, że dbanie o nie wcale nie kończy się wyłącznie na ich odpowiednim myciu oraz prawidłowym nakładaniu odżywki czy maski. Choć kosmetyki znacząco ułatwiają nam zadanie, ogromne znaczenie mają nasze codzienne nawyki i to, jak traktujemy swoje włosy podczas rutynowych czynności jak suszenie czy stylizacja.
Suszenie, wbrew pozorom, ma ogromny wpływ na wygląd i kondycję włosów. Jeśli robimy to w sposób nieprawidłowy, szybko będziemy mogli zauważyć problemy z ich elektryzowaniem się, puszeniem, podatnością na przesuszenie, a nawet ze wzmożoną łamliwością. W pierwszej kolejności włosy należy delikatnie odcisnąć z nadmiaru wilgoci w miękki ręcznik, np. wykonany z mikrofibry. W żadnym razie nie pocieramy włosów ręcznikiem – nie przyspieszy to procesu suszenia, a jedynie doprowadzi do uszkodzeń, ponieważ wilgotne włosy są bardziej podatne na łamanie się i kruszenie.
Jeżeli stosujemy dodatkowy kosmetyk ułatwiający rozczesywanie, spray do stylizacji lub np. serum, to właśnie w tym momencie jest najlepsza pora na jego aplikację. Później, jeśli planujemy suszyć włosy cieplejszym nawiewem, konieczne jest zastosowanie termoochrony. Ma ona za zadanie minimalizować negatywne skutki działania wysokiej temperatury, która, jak już wspominaliśmy wcześniej, może bardziej rozchylać łuski włosa i tym samym zwiększać ich skłonność do uszkodzeń.
Włosy najlepiej jest suszyć chłodnym nawiewem, jednak nie da się ukryć, że może to być czasochłonna czynność w przypadku długich lub bardzo gęstych włosów. Dlatego też, po użyciu termoochrony, możemy skorzystać z ciepłego nawiewu. Dobrą techniką, zwłaszcza jeśli w trakcie suszenia jednocześnie modelujemy włosy, jest rozpoczęcie od chłodnego nawiewu, przejście do ciepłego, a następnie zakończenie całego procesu znów chłodnym. Pozwoli to na domknięcie łusek włosa i jednocześnie przyczyni się do utrwalenia naszej fryzury. Pamiętajmy przy tym, że włosy suszymy zgodnie z kierunkiem ich wzrostu, czyli od góry do dołu. Jeśli używamy specjalnej szczotki do modelowania i potrzebujemy większej precyzji, włosy warto podzielić na sekcje i suszyć je stopniowo.
Oczywiście to nie wszystko – samo rozczesywanie włosów jest bardzo istotne. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie należy tego robić, zaczynając od nasady. Zamiast tego w pierwszej kolejności rozczesujemy końcówki i później kierujemy się ku górze. W przypadku plączących się włosów, które dość często zbijają się w kołtuny, sporym ułatwieniem może być wcześniejsze aplikowanie kosmetyku do pielęgnacji włosów ułatwiającego rozczesywanie. Ważna jest cierpliwość. Splątane włosy rozczesujmy spokojnie, krok po kroku, bez ich szarpania i ciągnięcia, co spowodowałoby poważne uszkodzenia mechaniczne.
Dodatkowo zwróćmy uwagę na dobór szczotki. Najlepiej sprawdzają się modele dość elastyczne, dopasowujące się do kształtu głowy, a do tego wykonane z włosia lub z jego dodatkiem, które pomaga redukować elektryzowanie się. Alternatywą może być również grzebień o szeroko rozstawionych ząbkach. Plastikowe, twarde szczotki z ostrymi końcówkami mogą niestety jedynie szarpać i łamać włosy, a do tego podrażniać skórę głowy. Nie bez znaczenia są również fryzury, jakie wybieramy na co dzień – lepiej unikać zbyt ciasnych upięć, zwłaszcza z wykorzystaniem gumek z twardymi, np. metalowymi elementami. Przyczyniają się do odgnieceń na włosach i mogą je szarpać podczas zdejmowania.

Jak powinien wyglądać kompletny zestaw do pielęgnacji włosów?
Prawidłowa pielęgnacja włosów to, jak już sobie powiedzieliśmy, właściwe kosmetyki. Czego zdecydowanie nie powinno zabraknąć, kiedy chcemy stworzyć kompletny, odpowiadający na różne potrzeby zestaw do pielęgnacji włosów?
- Szampon – najlepiej delikatny, zawierający łagodne detergenty, który będzie skutecznie oczyszczał skórę głowy, a jednocześnie jej nie wysuszał.
- Odżywka i maska – czyli najważniejsze źródło humektantów (substancji nawilżających), protein i emolientów, a więc składników niezbędnych do utrzymania włosów w dobrej kondycji.
- Produkt termoochronny – niezbędny przed suszeniem, ale też przed stylizacją na gorąco z użyciem prostownicy, falownicy czy lokówki.
- Peeling do skóry głowy – najlepiej enzymatyczny. Używany raz w tygodniu pozwoli na bardziej dogłębne oczyszczenie skalpu.
- Opcjonalnie: kosmetyki do stylizacji – np. takie, które ułatwiają rozczesywanie, wygładzają, redukują puszenie czy też zabezpieczają końcówki.
Produkty do pielęgnacji włosów
Swój plan pielęgnacji włosów możesz oprzeć o produkty znajdujące się w ofercie marki Matrix Professional. Poszczególne gamy zostały opracowane w taki sposób, aby odpowiadać na potrzeby różnych rodzajów włosów i dostarczać im skutecznie działających składników aktywnych. Świadomą pielęgnację włosów możesz zbudować na bazie produktów wchodzących w skład jednej serii lub też łączyć je między sobą, dzięki czemu zyskasz pewność, że dbasz o włosy kompleksowo.
Gama Instacure to profesjonalny system zapobiegający łamaniu się włosów[1], dedykowany do włosów wysokoporowatych. Dodaje siły zniszczonym włosom, zmniejszając ich łamliwość i poprawiając elastyczność. Jednocześnie wypełnia porowatość, wygładza włosy i działa nawilżająco. W gamie znajdziemy szampon, odżywkę oraz spray.

Spray przeciwko łamliwości włosów Instacure
Jeśli Twoje włosy mają skłonność do łamania się, wypróbuj Spray przeciwko łamliwości włosów Instacure, który redukuje łamliwość włosów nawet do 60%[2]. Został wzbogacony proteinami i prowitaminą B5, a działa wielotorowo: wypełnia luki w strukturze włosów, zmniejsza widoczność rozdwojonych końcówek, wygładza uszkodzenia łuski włosa, a przy tym kontroluje elektryzowanie i puszenie się włosów. Spray pielęgnuje wysokoporowate włosy i przywraca im zbalansowane pH. Wystarczy zaaplikować go po umyciu włosów i po aplikacji odżywki, na odciśnięte z nadmiaru wilgoci włosy.
Twoje zniszczone włosy potrzebują odbudowy? Rozwiązaniem mogą być kosmetyki z gamy Instacure Build-A-Bond: szampon, odżywka, maska oraz balsam. Zapewniają odbudowane i lśniące włosy już po jednym użyciu[3], pozostawiając włosy mocniejsze i bardziej wygładzone[4].

Odbudowujący balsam do włosów zniszczonych Instacure Build-A-Bond
Zwieńczeniem pielęgnacji włosów – po ich umyciu i zastosowaniu odżywki bądź maski – może być Odbudowujący balsam do włosów zniszczonych Instacure Build-A-Bond. To balsam bez spłukiwania, który został wzbogacony o skwalan i kwas cytrynowy. Chroni włosy przed temperaturą do 230℃ oraz zapewnia kontrolę puszenia się włosów do 72 godzin bez obciążenia[5]. Należy go nakładać na mokre włosy od połowy ich długości aż po same końce. Może być stosowany codziennie lub po prostu tak często, jak jest to konieczne.
Z kolei gama Miracle Creator to aż 20 benefitów zamkniętych w każdym z produktów: masce oraz w sprayu. Kosmetyki te są przeznaczone do pielęgnacji wszystkich rodzajów włosów, widocznie poprawiając ich kondycję.

Wielozadaniowa maska do włosów Miracle Creator
Niezależnie od stopnia zniszczenia czy typu włosów możesz sięgnąć po Wielozadaniową maskę do włosów Miracle Creator. Szybko przywróci im blask i dobrą kondycję, a przy tym ochroni je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Maska intensywnie odżywia, nadaje miękkość, a przy tym zapobiega rozdwajaniu się końcówek, co jest problemem wielu osób, nawet w przypadku zaawansowanej pielęgnacji. Po użyciu włosy są miękkie, błyszczące i mocno odżywione. Maskę aplikujemy na włosy po umyciu szamponem i pozostawiamy na zaledwie 60 sekund.
W przypadku włosów suchych sprawdzi się natomiast gama Food for Soft składająca się z szamponu, odżywki, maski oraz olejku. Kosmetyki z tej gamy intensywnie nawilżają włosy już po pierwszym użyciu[6], sprawiając, że są odczuwalnie miękkie do 72 godzin[7].

Intensywnie nawilżający szampon do włosów suchych Food for Soft
Świadoma pielęgnacja włosów nie może się obejść bez skutecznego oczyszczenia. Zapewni je Intensywnie nawilżający szampon do włosów suchych Food for Soft. Jest przeznaczony do wszystkich rodzajów włosów suchych, zawiera olej z awokado oraz kwas hialuronowy. Nawilża i oczyszcza włosy z zabrudzeń oraz sebum, nie usuwając przy tym nawilżenia potrzebnego włosom. Sprawia, że włosy zyskują do 7 razy więcej nawilżenia i są odczuwalnie miękkie nawet do 72 godzin[8]. Szamponu można swobodnie używać do codziennego mycia włosów.

Intensywnie nawilżający olejek do włosów suchych Food for Soft
Doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji będzie natomiast Intensywnie nawilżający olejek do włosów suchych Food for Soft. To wielozadaniowy produkt nasycony olejem z awokado i zarazem kuracja, która pomaga w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia włosów, pozostawiając je błyszczące i gładkie. Dodatkowo chroni przed negatywnym działaniem wysokiej temperatury podczas korzystania z urządzeń termicznych do stylizacji włosów (nawet do 230℃[9]). Jest przeznaczony do codziennego użytku, można go stosować zarówno na mokre, jak i na suche włosy.
Profesjonalna pielęgnacja włosów w domu – podsumowanie
Plan pielęgnacji włosów w domowych warunkach nie musi być skomplikowany, aby był skuteczny. Absolutną podstawą jest oczyszczanie skóry głowy przy pomocy delikatnego szamponu oraz późniejsza aplikacja odżywki, a co kilka myć – maski. Równie istotne jest stosowanie termoochrony, ale też właściwa technika suszenia oraz czesania włosów. W połączeniu z regularnym podcinaniem końcówek otrzymamy rutynę pielęgnacyjną, która pozwoli kompleksowo zadbać o włosy i znacząco poprawić ich wygląd oraz kondycję.
Źródła:
- [1]Przy stosowaniu systemu Instacure składającego się z szamponu, odżywki i sprayu.
- [2]Przy zastosowaniu sprayu Instacure w porównaniu z szamponem bez odżywki.
- [3] Przy zastosowaniu systemu Instacure Build-A-Bond składającego się z szamponu, odżywki, maski i balsamu do włosów.
- [4]Test instrumentalny, Instacure Build-A-Bond szampon, odżywka, maska i balsam do włosów vs klasyczny szampon.
- [5]Test instrumentalny.
- [6]Przy zastosowaniu systemu Food for Soft składającego się z szamponu, odżywki lub maski i olejku.
- [7] Przy zastosowaniu systemu Food for Soft składającego się z szamponu, odżywki lub maski i olejku w porównaniu z klasycznym szamponem. Test instrumentalny..
- [8]Przy zastosowaniu systemu Food for Soft składającego się z szamponu, odżywki lub maski i olejku w porównaniu z klasycznym szamponem. Test instrumentalny.
- [9]Test instrumentalny. Dotyczy olejku do włosów Food for Soft.
Bibliografia:
- Gallagher G., Everything You Need to Know About Using a Hair Mask, healthline.com/health/how-to-use-hair-mask [dostęp: 16.06.2025].
- Niedziałek A., Robię włosing, Warszawa 2021.
- aad.org/public/everyday-care/hair-scalp-care/hair/healthy-hair-tips/ [dostęp: 16.06.2025].
- Materiały prasowe.
Produkty powiązane
Artykuły powiązane







